Kocot Kids – artykuł o adaptacji przedszkolnej i szkolnej dziecka
Koniec wakacji… niebawem przedszkola i szkoły wypełnią się gwarem dziecięcych głosów. Pamiętaj jednak, że nawet jeśli Twoje dziecko przepada za nauką oraz bardzo lubi spędzać czas w gronie rówieśników, powrót do obowiązków może okazać się trudny. Na szczęście istnieją sposoby na ułatwienie ponownej adaptacji. Zastosujcie je wspólnie, a zobaczysz, że tegoroczne spotkanie z przedszkolem albo ze szkołą nie pozostawi po sobie przykrych wspomnień.
Rozmowa i czas, czyli to, co najcenniejsze

Zanim zastanowisz się, jak uatrakcyjnić dziecku wolne popołudnia, najpierw porozmawiaj z nim o czekających je obowiązkach. Co czuje, myśląc o powrocie do przedszkola lub szkoły? Odpowiedź dziecka pozwoli prawdopodobnie na zadanie kolejnych pytań: o jego lęki, oczekiwania, nadzieje… To, co budzi obawę rodzica, niekoniecznie stresuje dziecko – i odwrotnie. Nie przenoś na nie własnych lęków a równocześnie nie bagatelizuj tego, co powoduje dziecięcy dyskomfort. Dobrze jest przypomnieć dziecku o miłych aspektach powrotu do przedszkola czy szkoły, pamiętając jednak, by nie idealizować rzeczywistości. A na tę składają się nie tylko nowe aktywności w gronie kolegów i koleżanek, lecz także niełatwe czasem zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności.

Możesz także przywołać wspomnienia o swoim przedszkolu lub szkole, opowiedzieć, jak bardzo smakował Ci czekoladowy budyń, który podawano na podwieczorek, która dziewczynka w klasie miała najdłuższe warkocze i jak zimno było na jednej z majowych wycieczek w góry. Takie historie lubią zwłaszcza młodsze dzieci, ale zajmująca opowieść może zaintrygować także nastolatka.
Od piórnika z kotkiem do pasji zdobywania wiedzy

Dzieci uwielbiają dostawać prezenty. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać ten fakt w procesie przygotowywania pociechy na powrót do przedszkola lub szkoły. Córka przepada za zwierzętami, a syn jest fanem motocykli? Wybierz plecak, zeszyt czy piórnik z ulubionym motywem Twojego dziecka, opakuj upominek w ozdobny papier, przewiąż kokardką. W roli prezentów świetnie sprawdzą się także fikuśne drobiazgi: pachnące gumki do mazania, długopisy z brokatem, świecąca temperówka… Jeśli zainteresowania Twojego dziecka wciąż się zmieniają i nie wiesz, co ucieszyłoby je najbardziej, idźcie na wspólne zakupy.

Nastolatka niełatwo już zachwycić kolorowymi gadżetami, choć upominek związany z rozpoczynającym się rokiem szkolnym i odpowiadający zainteresowaniom starszego dziecka na pewno zyska jego uznanie.

Entuzjazm szkolny nastolatków często zmniejsza się wraz ze wzrostem liczby przedmiotów i rosnącymi wymaganiami nauczycieli. Obawy może także budzić perspektywa nadchodzących egzaminów. Warto wówczas przypomnieć młodemu człowiekowi, że nie uczy się dla stopni, ale dla siebie, a wybór drogi zawodowej powinien wypływać z jego marzeń i oczekiwań, nie z prób usatysfakcjonowania rodziców czy otoczenia.
Magia codzienności

Wakacje kojarzą się z czasem przełamywania rutyny. Mniejsza ilość obowiązków, dużo wolnego czasu i pogoda zachęcająca do wędrówek czy sportowych aktywności – wraz z nadejściem jesieni swoboda niepokojąco szybko umyka. Można jednak zmienić sposób myślenia i wraz z dziećmi poszukiwać tego, co kolorowe, w pozornie tylko szarej rzeczywistości. Opowiedz córce lub synowi o możliwościach aktywnego spędzania czasu po lekcjach. Jeśli nie w szkole, to w okolicznych ośrodkach kultury działają liczne koła zainteresowań i sekcje sportowe. Można tam nie tylko znaleźć lub ugruntować swoją pasję, lecz także poznać nowych przyjaciół.

Przedszkolakom i młodszym uczniom w zajęciach dodatkowych często towarzyszą rodzice, co sprzyja świetnej wspólnej zabawie, a zarazem jest kolejną okazją do umacniania więzi. Analogiczną możliwość dają planowane przez przedszkole lub szkołę inicjatywy. Konkursy, kiermasze, bale przebierańców… przypomnij dziecku, że takich atrakcji często brakuje na wakacjach.